کتاب «از داستان‌ها باید آموخت؛ خاطرات و حکایات» از جمله تازه‌ترین آثاری است که به همت مؤسسۀ ایمان ماندگار و توسط انتشارات واژه‌پرداز اندیشه به چاپ رسیده‌است. مولف کتاب، حجت‌الاسلام محمدباقر ادیبی لاریجانی، از شاگردان مرحوم علامه عسکری و آیت‌الله محمدعلی جاودان است

کتاب «از داستان‌ها باید آموخت؛ خاطرات و حکایات» از جمله تازه‌ترین آثاری است که به همت مؤسسۀ ایمان ماندگار و توسط انتشارات واژه‌پرداز اندیشه به چاپ رسیده‌است.

مولف کتاب، حجت‌الاسلام محمدباقر ادیبی لاریجانی، از شاگردان مرحوم علامه عسکری و آیت‌الله محمدعلی جاودان است. ادیبی لاریجانی قبلاً کتاب «مرزدار مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام» را در مورد زندگی علامه عسکری تألیف کرده و کتاب «آخرین نماز پیامبر» را که مؤلف آن علامه عسکری است، ترجمه نموده‌است.

مؤلف در این کتاب به ذکر برخی خاطره‌هایی پرداخته که یا خود آن‌ها را از زبان دیگران شنیده‌ و در کتابی منتشر نشده‌است، یا این خاطرات در در کتاب‌های دیگر هم آمده‌، ولی مؤلف آن‌ها را نیز با ذکر منبع در کتاب خویش گنجانده‌است.

هدف مؤلف از این کار، چنانکه خود در مقدمۀ کتاب گفته و چنانکه از نام کتاب هم پیداست، عبرت‌گیری از این خاطرات است؛ اما به هر حال مؤلف در این کتاب، خواسته یا ناخواسته، با ضبط دقیق خاطرات شفاهی‌ای که اغلب روی منبرها نقل می‌شود، قدمی مهم در بالا بردن دقت بازگویی مطالب توسط اهل منبر برداشته‌است؛ چرا که اگر مطلبی فقط شفاهی و سینه‌به‌سینه نقل شود و در جایی مکتوب نگردد، از خطر تحریف مصون نیست.

خاطرات نقل شده در این کتاب براساس دو منبع مهم گرد آوری و تالیف شده است. نخست آیت‌الله محمدعلی جاودان که روایت‌های ایشان بخش مهمی از کتاب حاضر را تشکیل می‌دهند. بخصوص که مؤلف (محمدباقر ادیبی لاریجانی) شانش برخورداری از مصاحبت فراوان و همچنین طولانی با ایشان داشته است. این مصاحبت‌ها فرصتی در اختیار او قرارداد تا خاطرات زیادی از ایشان شنیده و در کتاب مورد استفاده قرار دهد. دیگر منبع مورد استفاده محمدباقر ادیبی لاریجانی در اثر حاضر کتاب «گنجینۀ دانشمندان»، تألیف محمد شریف رازی است.

مخاطب این خاطرات علاوه بر اینکه می‌تواند از نکات مهم اخلاقی نقل شده در آن بهره ببرد؛ فرصت آن را هم دارد که به مطالعه‌ی بخش هایی که در آنها به کرامات از برخی علما اشاره شده، بپردازند. در نهایت جا دارد به بخشهایی اشاره کنیم که شرح تشرف برخی صالحان به محضر حضرت ولی‌عصر علیه‌السلام هستند و از خواندنی ترین بخش های این کتاب محسوب شده و نکات آموختنی فراوانی را برای خواننده این خاطرات و حکایت دارند.

  • نویسنده : حمد جواد محمد حسینی
  • منبع خبر : الف