نویسنده و پژوهشگر گفت: برگزارنشدن نمایشگاه مجازی کتاب سودی ندارد ولی انجام آن برای همگان منفعت دارد؛ به ویژه برای شناسایی نقصان‌ها و خوبی‌های آن، تا بتوانیم عیوب آن را برطرف و اصلاح کنیم و به تقویت خوبی‌های آن بپردازیم.

محمد قاسم‌زاده نویسنده و پژوهشگر در گفت‌وگو با روابط‌عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران در خصوص برگزاری نخستین دوره نمایشگاه مجازی کتاب تهران اظهار کرد: زمان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران چندان مناسب نبود از این جهت که اسفند و فروردین ماه، از ماه‌های پرهزینه برای مردم به شمار می‌رود از طرفی هم مشکلات شب عید چاپ‌خانه‌ها و نزدیکی امتحانات بچه‌ها و بلافاصله پس از آن نمایشگاه آغاز می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد: نمایشگاه مجازی کتاب امری است که امسال برای اولین‌بار اجرا می‌شود و در کل در این ایام و با وجود کرونا به ویژه در این روزهای سال اتفاق خوبی است. در واقع باید این کار انجام شود و پس از آن بازدهی این فعالیت را دید، حرف ناشران، اهالی قلم و مخاطبان کتاب را شنید تا در نمایشگاه‌های بعدی بتوان ضعف‌ها را برطرف کرد و به خوبی‌های آن افزود.

این نویسنده همچنین اظهار کرد: نمایشگاه مجازی کتاب تهران می‌تواند عاملی برای جذب مخاطبان جهت تهیه و مطالعه کتاب باشد و برگزار نشدن نمایشگاه مجازی کتاب سودی ندارد ولی انجام آن منفعتی برای همگان دارد؛ به ویژه برای شناسایی نقصان‌ها و خوبی‌های آن تا بتوانیم عیوب آن را برطرف و اصلاح کنیم و به تقویت خوبی‌های آن بپردازیم.

به گزارش ایرنا، پس از لغو نمایشگاه کتاب تهران در فروردین، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال راهی برای حمایت از ناشران و بازار کتاب کشور بود و با استفاده از تجربیات حضور در نمایشگاه‌های مجازی برگزار شده توسط دیگر کشورها نظیر نمایشگاه بزرگ کتاب فرانفکورت که مجازی برگزار شد، تصمیم بر برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی گرفت و محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به ریاست ایوب دهقانکار را مسئول برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب معرفی کرد.

نمایشگاه مجازی کتاب تهران، یکم تا ششم بهمن ماه برگزار خواهد شد.

  • منبع خبر : ایرنا